Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 19 czerwca 2026
2:40 minut

Główny Inspektor Pracy w panelu dyskusyjnym

18 czerwca 2026 roku mieliśmy przyjemność współorganizować konferencję „Praca bez barier – Aktywni w różnorodności” wraz z Miastem Wrocław i Zachodnią Izbą Gospodarczą przy współpracy z partnerem - Grupą Impel. Wydarzenie poświęcono zagadnieniom dotyczącym praktycznych sposobów ograniczania barier związanych z: niepełnosprawnością, wiekiem, płcią, neuroróżnorodnością oraz wykluczeniem technologicznym i komunikacyjnym.

Tematyka konferencji

Po rejestracji uczestników miało miejsce otwarcie konferencji oraz przywitanie gości. Uczestnicy wysłuchali filmu przekazanego przez Wiceministra Rozwoju i Technologii Michała Jarosa. Następnie jako pierwszy głos zabrał Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu Andrzej Pogórski, który wygłosił referat pt. „Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością jako inkluzywność społeczna”. Następnie rozpoczęła się debata zatytułowana „Jak pokonywać bariery dla uczestników rynku pracy”. Wraz z Okręgowym Inspektorem Pracy we Wrocławiu swoje spostrzeżenia poprzez pryzmat doświadczeń zawodowych przedstawili: Małgorzata Krzeszowska, Dyrektor Biura Współpracy z Biznesem z Urzędu Miejskiego Wrocławia, Monika Chudobska, Chief HR Officer i Wiceprezes Zarządu IMPEL S.A., Jarosław Duda-Latoszewski, Prezes Dolnośląskiego Centrum Medycznego „Dolmed" i wieloletni Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Barbara Pokorny, Przewodnicząca Rady Krajowej POPON i Wiceprzewodnicząca Rady Zachodniej Izby Gospodarczej oraz Rafał Mikołajczyk, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnością.

Odrębną odsłonę prawną przyniosła prelekcja, którą wygłosili r. pr. dr Dominika Buch oraz r. pr. Wojciech Zając. Przyjrzeli się oni dyskryminacji pozytywnej - instrumentowi prawnemu budzącemu emocje zarówno wśród pracodawców, jak i w środowiskach zajmujących się prawami osób z niepełnosprawnościami. Eksperci omówili jego podstawy regulacyjne i granice stosowania, wskazując, gdzie kończy się wyrównywanie szans, a zaczyna ryzyko prawne. Wystąpienie stało się wstępem do kolejnej debaty. Tym razem uczestnicy – Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, Przewodniczący Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Prezes Zarządu Grupy IMPEL Grzegorz Dzik, polityk, prawnik, samorządowiec, Poseł na Sejm V-IX kadencji Sławomir Piechota oraz Prorektor ds. Rozwoju i Integracji Wspólnoty Politechniki Wrocławskiej Karolina Jaklewicz, a także Przedstawiciel Centralnego Instytutu Ochrony Pracy dr inż. Dariusz Kalwasiński podjęli dyskusję na temat technologii jako narzędzia dostępności.

Podsumowanie

Program merytoryczny oraz wystąpienia prelegentów spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. W trakcie spotkania oprócz cennych wystąpień zaproszonych gości, bardzo ważnym punktem były dyskusje. Należy odnotować, że uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że stała się ona doskonałą okazją do spotkania i wymiany doświadczeń dla pracodawców, osób zarządzających, przedstawicieli administracji publicznej i samorządu, ekspertów prawa pracy, przedstawicieli uczelni wyższych oraz praktyków prawa. Wydarzenie odbyło się we Wrocławiu nieprzypadkowo. Miasto od lat realizuje program „Bez barier", rozumiejąc dostępność szeroko – nie tylko jako infrastrukturę, ale jako warunek pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Zaangażowanie Miasta jako współorganizatora, obok izby pracodawców i inspekcji pracy, było wyrazem tej filozofii w działaniu.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu