Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 28 marca 2025
2:51 minut

Zdjęcie uczestników obrad

28 marca 2025 roku miało miejsce posiedzenie Dolnośląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy we Wrocławiu. To ciało opiniodawczo-doradcze powołane w celu wyrażania opinii i formułowania wniosków dotyczących inicjowania przedsięwzięć w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w sektorze budowlanym.

Gośćmi honorowymi dzisiejszych obrad byli: Monika Wielichowska – Wicemarszałek Sejmu RP, Michał Jaros - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy, Łukasz Paroń – Dyrektor Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy. Dolnośląska Rada ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy we Wrocławiu to forum wymiany poglądów i doświadczeń, które inspirują do podejmowania działań. Dzięki nim możliwe jest lepsze zrozumienie wyzwań, przed którymi stoi branża budowlana, a także wypracowanie skutecznych rozwiązań opartych na analizie rzeczywistych przypadków.

Andrzej Pogórski – Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu podczas otwarcia narady podkreślił istotę Dolnośląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie, jako ciała doradczego będącego kluczowym elementem w procesie podejmowania decyzji. „Chciałbym zaznaczyć, że skuteczność naszych obrad opiera się na uzyskiwaniu informacji zwrotnej dla inspektorów pracy – nie tylko od podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w procesy budowlane, ale również od naszych partnerów zewnętrznych” – powiedział. „Tego rodzaju wymiana opinii pozwala na uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji, co umożliwia podejmowanie trafniejszych decyzji odpowiadających rzeczywistym potrzebom i wyzwaniom, przed którymi stoi sektor, a wspólna analiza doświadczeń wszystkich stron zaangażowanych w proces pozwala nam skutecznie wypracowywać rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pracy w budownictwie” – dodał Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu.

Michał Jaros - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, podkreślił że zebrani, to właściwa grupa, z którą powinniśmy się spotykać przy zmianach w prawie oraz zaznaczył, że misją Ministra Technologii i Rozwoju jest wprowadzenie takich przepisów, które zapewnią bezpieczeństwo dla pracowników.

O zabranie głosu poproszony został również Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy. „Obecnie pracujemy nad zmianami dotyczącymi mobbingu. Chcemy by standardy bezpieczeństwa były na poziomie XXI wieku. Rozumiem również kwestię deregulacji. Sam jestem jej zwolennikiem, ponieważ z perspektywy pracy inspektora 60% to biurokracja, a 30% to rzeczywiste czynności kontrolne” – powiedział na wstępie Główny Inspektor Pracy. „Mieliśmy Okrągły Stół dla Budownictwa gdzie pokazaliśmy, że poprzez konstruktywny dialog jesteśmy w stanie dużo zmienić” – dodał. Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy podkreślił także rolę działań promocyjnych i dzielenia się wiedzą. Do tej pory Państwowa Inspekcja Pracy zorganizowała już 626 szkoleń z zakresu bezpiecznej pracy na budowie.

W składzie rady znajdują się przedstawiciele nauki i praktycy. Dr inż. Rafał Hrynyk (Przewodniczący Platformy Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Pracodawców RP, członek Rady Ochrony Pracy) zaznaczył, że trzeba podjąć działania zmierzające do budowania kultury bezpieczeństwa wśród cudzoziemców rozpoczynających pracę na budowie, ponieważ Polska na tle Unii Europejskiej jest w czołówce pod kątem liczby wypadków przy pracy, w tym wypadków śmiertelnych. Według statystyk Państwowej Inspekcji Pracy do wypadków śmiertelnych dochodzi najczęściej w skutek upadku z wysokości oraz uderzenia przez spadający przedmiot.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu