
„Mamy zakłady na miarę XXI wieku, a może nawet XXII wieku, ale mamy też drugą Polskę gdzie postęp technologiczny się nie dokonał” tą myślą zaczął swoje wystąpienie Marcin Stanecki - Główny Inspektor Pracy podczas II Konferencji Naukowo-technicznej pn.: „Nowoczesne Rozwiązania w BHP” na Politechnice Wrocławskiej.
Perspektywy zmian na rynku pracy
„Czy w takim razie czeka nas rewolucja na rynku pracy? Tak, ona już następuje” - kontynuował swoje wystąpienie Główny Inspektor Pracy.
- 49% czasu poświęca się na czynności, które mogą zostać zautomatyzowane;
- 7 300 000 miejsc pracy czekają poważne zmiany jeśli nie przekształcenie lub likwidacja;
- 75% to przewidywalne czynności fizyczne, np. obsługa maszyn, czy praca na liniach produkcyjnych;
- 65-71% to zbieranie i analiza danych.
Mimo zbliżających się zmian, należy pamiętać, że to nadal człowiek będzie esencją w środowisku pracy. Podczas referatu poruszony został również temat rosnącej popularności pracy platformowej (obecnie 28 milionów osób). Doszliśmy do momentu, w którym to algorytmy decydują o pracy człowieka, w związku z tym dążymy do wdrożenia dyrektywy platformowej gdzie decyzje ma podejmować człowiek, a nie algorytm. Największym wyzwaniem stają się jednak zagrożenia psychospołeczne. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 300 milionów ludzi cierpi na depresję w związku z obciążeniami psychicznymi powodowanymi przez pracę. To właśnie dobrostan pracownika powinien być dla nas priorytetem. 60% dzieci, które dziś uczą się w szkołach, w przyszłości będzie wykonywać zawody, których jeszcze nie znamy. Rozwój technologii kształtuje rynek pracy w sposób, którego nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć. Czekają nas rozwiązania, które dopiero powstaną - kluczowe będzie przygotowanie się na zmiany i umiejętność adaptacji.
III sesję naukową poprowadził Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu - Andrzej Pogórski wraz z dr hab. inż. Mariuszem Szóstakiem z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Prelegenci podczas tej sesji poruszyli temat: ochrony słuchu, inspiracji przyrodą w projektowaniu środków ochrony, wpływu nanocząsteczek na bezpieczeństwo pracy oraz skuteczności szkoleń BHP.
„Jako Państwowa Inspekcja Pracy uważamy, że nie tylko zmiany legislacyjne, ale także wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk jest wyjściem w stronę bezpiecznej pracy” - mówił Główny Inspektor Pracy podczas panelu dyskusyjnego.
Następnie, odnosząc się do otrzymanego pytania - czy prawo nadąża za technologią? - podał przykłady, z których wynikała konkluzja: nie ma takiej możliwości, w czasach takich jak teraz, gdy zmiany są tak dynamiczne i szybkie.
Drugiego dnia konferencji swój referat wygłosił Jakub Miś - Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru. Podczas wystąpienia „Technologie cyfrowe w miejscu pracy a zagrożenia psychospołeczne” przedstawił korzyści i ryzyka między innymi używania inteligentnych systemów cyfrowych, pracy na platformach cyfrowych czy pracy zdalnej.
Stoisko poradnicze
Podczas wydarzenia Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu zorganizował również stoisko informacyjne. Udzielono licznych porad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa pracy, a także wydano ponad 1500 sztuk nieodpłatnych broszur Państwowej Inspekcji Pracy.