„Substancje chemiczne i ich mieszaniny są nieodłącznym elementem naszego życia zawodowego i codziennego. Choć mogą stanowić zagrożenie, pełnią też ważną rolę pomocniczą. Kluczowe jest jednak właściwe zarządzanie ich stosowaniem i przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwłaszcza w kontekście ochrony pracowników przed czynnikami rakotwórczymi, mutagennymi oraz pyłem azbestu. W dobie dynamicznych zmian legislacyjnych i rosnącej liczby nowych substancji chemicznych, naszym zadaniem jest nie tylko kontrola, ale przede wszystkim edukacja i prewencja, aby minimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczne środowisko pracy” – podkreślił Andrzej Pogórski, Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu.
Tematyka konferencji
26 czerwca 2025 roku Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu zorganizował konferencję „Czy chemikalia stanowią zagrożenie dla zdrowia – trują czy leczą?”. W dobie dynamicznego rozwoju przemysłu i technologii chemikalia są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach – od farmacji i kosmetologii, po przemysł ciężki i rolnictwo. Z jednej strony są one niezbędne do produkcji leków, środków ochrony roślin czy materiałów wykorzystywanych w codziennym życiu. Z drugiej strony, niewłaściwe ich stosowanie, przechowywanie czy brak odpowiednich środków ochrony mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego. Branża chemiczna, ze względu na charakter procesów technologicznych oraz wykorzystywane substancje, wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników. Czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne występujące w tych zakładach wymagają szczególnej dbałości o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Tematyka konferencji objęła zagadnienia związane z wpływem substancji chemicznych na zdrowie pracowników, przestrzeganiem przepisów BHP oraz najnowszymi rozwiązaniami w zakresie ograniczania ryzyka zawodowego.
Prelegenci i uczestnicy
Nieoceniony wkład merytoryczny w wydarzenie wnieśli również:
- Marcin Stanecki - Główny Inspektor Pracy,
- prof. dr hab. Marta Wiszniewska, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi,
- Marzenna Zych - Zastępca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy,
- Piotr Steciwko - główny farmaceuta Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Hematologii i Pulmonologii we Wrocławiu,
- Małgorzata Budzyńska - starszy inspektor pracy, główny specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławiu.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji kontrolnych, naukowcy, specjaliści ds. BHP oraz pracodawcy mający na co dzień styczność z substancjami chemicznymi. W wydarzeniu w formule stacjonarnej udział wzięło 130 osób, a online 100 uczestników.