Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 10 grudnia 2024
2:29 minut

Zdjęcie ze spotkania ze strażą graniczną

W dniu 9 grudnia 2024 roku na zaproszenie Komendant Oddziału pułkownik Straży Granicznej Moniki Musielak, na terenie siedziby Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim, odbyło się spotkanie z Okręgowymi Inspektorami Pracy z Wrocławia, Poznania i Zielonej Góry, którego celem było podsumowanie współpracy inspektorów pracy oraz funkcjonariuszy straży granicznej, w zakresie kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w 2024 roku.

Państwową Inspekcję Pracy reprezentowali Andrzej Pogórski Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu, Paweł Ciemny Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu, oraz Jerzy Łaboński Okręgowy Inspektor Pracy w Zielonej Górze. Poza Komendantem Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - pułkownik Straży Granicznej Moniką Musielak, w rozmowach uczestniczył także pułkownik Straży Granicznej Krzysztof Krawiec Zastępca Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz podpułkownik Straży Granicznej Krzysztof Damuć Naczelnik Wydziału do Spraw Cudzoziemców Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. W spotkaniu brali również udział przedstawiciele sekcji legalności zatrudnienia z powyższych okręgowych inspektoratów pracy.

W trakcie spotkania ustalono, że w 2024 roku, współpraca pomiędzy funkcjonariuszami straży granicznej oraz inspektorami pracy przebiegała wzorowo i była bardzo efektywna. W ramach tej współpracy realizowane są wspólne kontrolne dotyczące legalności zatrudniania cudzoziemców, na terenie województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Omówiono wyniki tych kontroli oraz omówiono perspektywy zwiększenia efektywności tych czynności. Na wyróżnienie zasługują również wspólnie realizowane działania prewencyjno-promocyjne, mające na celu rozpowszechnienie wśród przedsiębiorców wiedzy na temat aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i pobytów cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas podsumowania spotkania omówiono plany dotyczące współpracy obydwu instytucji w zbliżającym się 2025 roku. W ramach tych planów, przewidziano że zatrudnienie cudzoziemców na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego będzie systematycznie rosło, co będzie wymagało dalszego zwiększania współpracy pomiędzy inspekcją pracy i strażą graniczną. Omówiono również sposoby skuteczniejszej wymiany i wykorzystywania informacji o stwierdzanych nieprawidłowościach dotyczących legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców oraz planowane zmiany w obowiązujących obecnie przepisach prawa oraz uprawnieniach kontrolnych inspektorów pracy i funkcjonariuszy straży granicznej, w obszarze legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Osobną część dyskusji poświęcono współpracy z innymi instytucjami państwowymi i samorządowymi odpowiedzialnymi za legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, w celu podniesienia efektywności działań w powyższych tematach. W tym temacie przewidziano organizowanie tzw. warsztatów szkoleniowych, w ramach których będą omawiane problemy związane z tematem legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terenie województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu