W dniu 20 marca 2025 roku w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. prof. Jana Rosnera we Wrocławiu odbyło się seminarium nt. „Bezpieczna eksploatacja żurawi budowlanych”. Było to kolejne tego typu wydarzenie organizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, skierowane do szeroko rozumianego sektora budowlanego.
W panelu dyskusyjnym seminarium zasiedli przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu, w tym Jakub Miś – Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru, a także przedstawiciele Rady ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy we Wrocławiu, Urzędu Dozoru Technicznego, firmy DŹWIGMAR wynajmującej i serwisującej żurawie budowlane, firmy OBSŁUGA ŻURAWI zapewniającej operatorów tych urządzeń oraz firmy PORR realizującej obecnie budowę z największą we Wrocławiu liczbą użytkowanych żurawi wieżowych. Oprócz uczestników panelu, którzy w trakcie spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie omawianych zagadnień, w spotkaniu aktywnie uczestniczyło ponad 100 osób, w tym blisko 50 w sposób bezpośredni, a pozostali w formie on-line.
W trakcie spotkania omówiono następujące zagadnienia:
- wymagania bezpieczeństwa przy montażu żurawi, w szczególności w zakresie posadowienia żurawi;
- wymagania w zakresie eksploatacji żurawi w tym utrzymania ich należytego stanu technicznego;
- organizacja i prowadzenie prac transportowych przy użyciu żurawi;
- kwalifikacje, uprawnienia, kompetencje osób zaangażowanych w prace transportowe;
- bezpieczeństwo pracy operatora żurawia.
Było to pierwsze z cyklu działań prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa w budownictwie, zaplanowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu na ten rok. Kolejne nadchodzące wydarzenia będą ukierunkowane na ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pracujących na budowach, występujące w procesie budowlanym, w tym:
- „Bezpieczeństwo przy eksploatacji deskowań ściennych i stropowych”;
- „Rola inwestora w procesie tworzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem pracujących na budowie”;
- „Warsztat pracy koordynatora ds. bhp w budownictwie”;
- „Plan bioz jako element zarządzania bhp na budowie”;
- „Czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące przy pracach budowlanych”.
Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w tych przedsięwzięciach. O wszystkich będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.
Jesteśmy również otwarci na propozycje zorganizowania i przeprowadzenia innych działań informacyjno-edukacyjnych dla „sektora budowlanego”; wszelkie propozycje prosimy składać na adres e-mail: jaroslaw.glowacki@wroclaw.pip.gov.pl.