W dniu 12 marca 2024 roku w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu odbyło się posiedzenie Dolnośląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie. Posiedzenie Rady otworzył prof. Eugeniusz Hotała – Przewodniczący Rady, który powitał wszystkich przybyłych. W szczególności powitał nowego członka komisji - dr Piotra Kmiecika, który przedstawił swoje osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe i liczne publikacje w branży budowlanej.
Następnie Jakub Miś - Zastępca OIP ds. Nadzoru, przedstawił założenia kampanii PIP w budownictwie na lata 2022-2024, w szczególności planowane promocyjne działania na 2024r tj. na ostatni rok kampanii.
Kolejnym prelegentem był Roman Hadryś - inspektor pracy z Dolnośląskiej Sekcji Budownictwa, który omówił wyniki kontroli realizowanych w ramach kampanii w 2023 roku. Statystyczne wyniki tych kontroli wskazują jednoznacznie, że stan bhp jest zależny od wielkości budowy i najgorzej przedstawia się sytuacja na najmniejszych budowach. Było to szeroko przedyskutowane przez pozostałych uczestników posiedzenia, którzy podjęli próbę zdiagnozowania przyczyn tego stanu, a także znalezienia skutecznych środków zaradczych. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że główną przyczyną tego stanu jest brak skutecznego i stałego nadzoru kadry inżynierskiej, w szczególności kierowników budowy oraz brak właściwej obsługi ze strony kompetentnych służb bhp. NIP Jarosław Głowacki zwrócił uwagę na potrzebę przeprowadzenia analizy statystycznej wypadków przy pracy w budownictwie pod kątem wielkości budowy, co dałoby rzeczywisty obraz skali zagrożeń wg tego kryterium. Dr Wacław Szarejko zauważył malejącą w skali ostatnich kilku lat, liczbę wypadków na dolnośląskich budowach, co powiązał ze skutecznością działań prewencyjnych i promujących metody bezpiecznej pracy, realizowanych przez inspektorów pracy.
Następnie głos zabrał Zbigniew Kołodyński - nadinspektor pracy z Dolnośląskiej Sekcji Budownictwa, który omówił zagadnienie kompetencji-kwalifikacji-uprawnień i wymagań prawnych w tym zakresie, w odniesieniu do osób zaangażowanych w proces budowlany. Dokonał podziału uprawnień w zależności od źródeł prawa, z których wynika obowiązek posiadania kwalifikacji. Wskazał na fakt, że terminowość nadawanych uprawnień, zmierzająca do zapewnienia bieżącej aktualizacji wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu, dotyczy bardzo niewielkiej liczby uprawnień, a w wielu przypadkach uprawnienia zawodowe są nadawane bezterminowo. Zwrócił również uwagę na to, że przepisy prawa w niewielu przypadkach dopuszczają możliwość pozbawienia lub ograniczenia uprawnień do wykonywania zawodu przez osoby wykonujące swoje obowiązki w sposób niewłaściwy. NIP Jarosław Głowacki wykorzystał zainteresowanie uczestników spotkania zagadnieniem poziomu kompetencji w budownictwie, jako czynnika kształtującego poziomu bezpieczeństwa w tej branży i zaprosił członków Rady do udziału w seminarium planowanym w OIP we Wrocławiu w dniu 23 kwietnia 2024r.