Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 4 marca 2024
2:1 minut
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Oławie dla branży budowlanej


W dniu 21 lutego 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Oławie odbyło się spotkanie szkoleniowe zorganizowane we współpracy Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Oławie oraz Starosty Powiatu Oławskiego. Skierowane było do przedstawicieli branży budowlanej z terenu powiatu oławskiego. Udział wzięli w nim przedstawiciele lokalnych inwestorów – deweloperów, lokalni przedsiębiorcy i pracodawcy z branży budowlanej, kierownicy budów, kierownicy robót oraz przedstawiciele Powiatowego inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Oławie.


Spotkanie otworzył Starosta Powiatu Oławskiego oraz z-ca Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu Jakub Miś, witając uczestników wydarzenia. Następnie młodszy inspektor pracy Anna Łuczkiewicz przybliżyła uczestnikom spotkania tematykę dotyczącą działalności kontrolno-nadzorczej Państwowej Inspekcji Pracy z uwzględnieniem założeń strategii działań kontrolno-prewencyjnych prowadzonych w ramach kampanii „Budowa, Stop wypadkom”. Omówione zostały zadania nałożone przez ustawodawcę na inspektorów pracy. Wśród głównych zadań wskazany został nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy, w szczególności w zakresie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym w zakresie przestrzegania tych przepisów na budowach. Przedstawiono uprawnienia inspektorów pracy przysługujące w ramach realizacji czynności kontrolnych oraz zakres możliwych do zastosowania środków prawnych, również tych dotyczących stwierdzonych w czasie kontroli wykroczeń.

W dalszej kolejności omówiono statystyki dotyczące wypadków jakie zdarzyły się na budowach Dolnego Śląska w 2023 r. wraz z ich krótkim omówieniem. Wśród poruszonej tematyki znalazły się również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa wykonywania prac zaliczanych do prac szczególnie niebezpiecznych, w tym pracy na wysokości, prac ziemnych oraz prac z użyciem rusztowań. Następnie nadinspektor pracy Zbigniew Kołodyński omówił kwestię dotyczącą zakresu odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracujących na budowie, jaka spoczywa na poszczególnych uczestnikach procesu budowlanego.

W trakcie dyskusji wymieniono się doświadczeniami dotyczącymi przestrzegania na dolnośląskich budowach obowiązujących przepisów i zasad w dziedzinie bhp oraz spostrzeżeniami dotyczącymi najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy, które zdarzają się na budowach. W ramach działań promocyjnych uczestnicy spotkania otrzymali szereg publikacji opracowanych przez PIP propagujących bezpieczne wykonywanie różnego rodzaju prac w budownictwie.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu